Klub Fides et Ratio im. Jana Pawła II Wielkiego
"Bracia i siostry nie lękajcie się chcieć świętości ! Nie lękajcie się być świętymi !
Uczyńcie kończący się wiek i nowe tysiąclecie erą ludzi świętych !" - Jan Paweł II
Stary Sącz 16-06-1999
U.MARCELINO/Reuters
Po ćwierć wieku Światowe Dni Młodzieży
wracają do Polski. Ojciec Święty Franciszek ogłosił wczoraj, że w 2016
r. młodych z całego świata gościć będzie Kraków.
To był polski moment w czasie 28. Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. W czasie Mszy św. kończącej to spotkanie ok. 3 mln osób usłyszało, gdzie odbędą się kolejne ŚDM połączone z papieską pielgrzymką.
– Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na spotkanie na najbliższe Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, w Polsce – mówił wczoraj Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”, na zakończenie Eucharystii.
– Przez matczyne wstawiennictwo Maryi prośmy o światło Ducha Świętego na drogę, która nas poprowadzi ku temu nowemu etapowi radosnego świętowania wiary i miłości Chrystusa – dodał Franciszek.
Polskie flagi powiewały nad głowami rzeszy młodych na plaży Copacabana. Entuzjazm i radość przeżywamy także w Polsce. Uczestnicy „Rio w Krakowie” jakby symbolicznie rozpoczęli już drogę z Rio do miasta bł. Jana Pawła II.
„Już dzisiaj Polska i Kraków otwierają na oścież serca, by za trzy lata przyjąć młodych pielgrzymów z Papieżem Franciszkiem na czele” – stwierdził w specjalnym oświadczeniu ks. kard. Stanisław Dziwisz.
„Ojcze Święty Franciszku, czekamy na Ciebie oraz na Twoich i naszych młodych przyjaciół z całego świata” – dodał metropolita krakowski.
Trzeba przypomnieć, że ŚDM w Krakowie w 2016 r. odbędą się 25 lat po spotkaniu młodych w Częstochowie. Po Rio widzimy też, jak wysoko została podniesiona poprzeczka dla organizatorów. Wystarczy przypomnieć choćby przepiękną inscenizację poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej w piątek czy sobotnie czuwanie młodych, gdzie na scenie odbywała się budowa kościoła.
– Chrystus na was liczy! Kościół na was liczy! Papież na was liczy! – mówił wczoraj do młodzieży w czasie Mszy św. kończącej ŚDM w Rio de Janeiro Franciszek.
– Niesienie Ewangelii jest niesieniem mocy Boga, aby wykorzeniać i niszczyć zło i przemoc, aby burzyć i obalać bariery egoizmu, nietolerancji i nienawiści, aby budować nowy świat – wskazywał.
W tym kontekście entuzjazm wiary milionów zebranych na plaży Copacabana daje nadzieję. Usłyszeli oni wczoraj, że „Ewangelia jest dla wszystkich, a nie dla niektórych”.
– Nie jest tylko dla tych, którzy wydają się nam bliżsi, bardziej otwarci, bardziej przyjaźni. Jest dla wszystkich – podkreślał Papież.
Sławomir Jagodziński
Nasz Dziennik, 29 lipca 2013