Klub Fides et Ratio   im. Jana Pawła II Wielkiego

 

                                                      "Bracia i siostry nie lękajcie się chcieć świętości ! Nie lękajcie się być świętymi !
                                                      Uczyńcie kończący się wiek
i nowe tysiąclecie erą ludzi świętych !" 
  -   Jan Paweł II
                                                                                                                                                                                                                 Stary Sącz 16-06-1999


Aktualności

GORZKIE ŻALE- najpiękniejsze polskie nabożeństwo wielkopostne

Gorzkie żale

"On to został wydany za nasze grzechy i wskrzeszony z martwych dla naszego usprawiedliwienia."

Gorzkie Żale to nabożeństwo unikatowe- jedyne takie w swoim rodzaju. O  niezwykłości tych misteriów Męki Pańskiej świadczy fakt, iż są one odprawiane tylko w Polsce i w tych świątyniach, gdzie docierają polscy księża.

Historia Gorzkich Żali zaczyna się w XVII wieku, kiedy to następował w Rzeczpospolitej istny rozkwit muzyki o charakterze sakralnym. Barokowe tendencie do misteriów paschalnych miały źródło w tradycji polskiej i także w wydźwięku tendencji do rozważania tematu śmierci, przemijania i życia po życiu.Pierwsze nabożeństwo Gorzkich Żali odbyło się w kościele św. Krzyża w Warszawie, gdzie rozpowszechniło się na całą Polskę.

Nabożenstwo to, odprawiane w okresie Wielkiego Postu zazwyczaj w niedzielę, ma charakter adoracji Najświętszego Sakramentu, kazania oraz śpiewania pieśni, traktujących o męce Pana Jezusa, przedstawionej w formie tradycyjnych elementów: stałej pobudki, która wprowadza lud w rozważanie męki pańskiej,hymn, lament duszy nad cierpiącym Chrystusem i rozmowę duszy z Matką Bożą, tak ważną postacią dla barokowych chrześcijan, zamieszkujacych tereny Rzeczpospolitej. Całość podzielona jest na trzy wersje cykliczne, które oddają kolejno obraz Męki Pańskiej w poszczególnych etapach jej przebiegu. Zadaniem Gorzkich Żali jest nie tylko wprowadzenie w wydzarzenia sprzed 2000 lat, ale także skłonienie uczestników do refleksji nad przemijaniem, sensem cierpienia w życiu, sprawach ostatecznych ( eschatologicznych) oraz utożsamianie się z cierpiacym za swój lud Chrystusem.

Ważna jest w rozważaniach obecnośc Matki Boskej, jako pośredniczki cierpiącej wraz ze swym Synem, utożasmiającej sie także z ludzkimi duszami, które pragną pojednania z Bogiem, ale są bezradne wobec swoich grzechów  i potrzebują nawrócenia.Nabożeństwo to stanowi duchową łaczność z Jezusem, co jest wyrazem  miłości i wdzięcznosci za tak wielki dar, jakim była Jego śmierć i Zmartwychwstanie.

Przy najbliższym nabożeństwie Gorzkich Żali pomyślmy, jak wielki dar otrzymalismy, a nasze rozważania niech będą wyrazemprawdziwego skupienia i pełnej kontemplacji wielkich tajemnic chrześcijaństwa.

 

Wyświetleń: 43018
Ocena: 2.76
Twoja ocena: 12345
Pn Wt Sr Cz Pt Sb N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31