Klub Fides et Ratio   im. Jana Pawła II Wielkiego

 

                                                      "Bracia i siostry nie lękajcie się chcieć świętości ! Nie lękajcie się być świętymi !
                                                      Uczyńcie kończący się wiek
i nowe tysiąclecie erą ludzi świętych !" 
  -   Jan Paweł II
                                                                                                                                                                                                                 Stary Sącz 16-06-1999


Strona głównaWiaraSzlakem polskich perełKościół św.Jakuba w Sandomierzu

Kościół św.Jakuba w Sandomierzu

KOŚCIÓŁ ŚW.JAKUBA APOSTOŁA W SANDOMIERZU

to jeden z najstarszych kościołów zbudowanych z cegły na terenie Polski.Został prawdopodobnie zbudowany razem z budynkami klasztornymi w 1236 roku przez findację biskupa krakowskiego-Iwona Odrowąża.Współczesna XIII wieczna świątynia stoi na miejscu dużo starszego kościółka, ufundowanego przez księżniczkę Adelajdę Kazimierzównę przed 1211 rokiem.Fundatorka zostałą pochowana w kościele dnia 8 grudnia 1211 roku.

 

Budowla była wielokrotnie przebudowywana.W latach 1226-1236 dobudowano prezbiterium oraz zakrystię.u schyłku XIII kościół zyskał korpus nawowy i uzupełnienia.
Pierwszy gruntowy remont odbył się w 1399 roku po dofinansowaniu przez królową Jadwigę Andegaweńską.W XIV wieku dobudowano wczesnogotycką dzwonnicę.Kościół zachował się w całości pomimo mnogich wojen w ciągu drugiego tysiąclecia.

Klasztor leży na wzniesieniu, które nazywane jest Wzgórzem Świętojakubowym lub Wzgórzem Staromiejskim.W sąsiedztwie budowli,na miejscu obecnego Domu Księży Emerytów Diecezji Sandomierskiej znajdowało się rozległe cmentarzysko(znane z przypadków pochówków antywampirycznych).

W otoczeniu kościoła występują słynne lipy, któe uważane są za pomniki przyrody.Wejście do świątyni prowadzi przez portal, znajdujący się w ścianie północnej, będący zarazem jednym z symboli Sandomierza.

 

Świątynia zbudowana jest na planie trójnawowej bazyliki i ma charakter budowli obronnej. Jednymi z najnowszych elementów są witraże (XX wiek) zaprojektowane przez Jarosława Wojciechowskiego.Współczesny ołtarz, składający się z figury Jezusa na krzyżu oraz tabernakulum, został zaprojektowany przez Wiktora Zina.W kościele znajdują sie również kaplice: św.Jacka, Sanktuarium Bł. Sadoka i Towarzyszy, Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej oraz Ołtarz Św.Zyty.

           

Zapraszamy do wirtualnego spaceru po kościele

 

 


 

 

Pn Wt Sr Cz Pt Sb N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30